POLE WIDZENIA JASKROWE CAN BE FUN FOR ANYONE

pole widzenia jaskrowe Can Be Fun For Anyone

pole widzenia jaskrowe Can Be Fun For Anyone

Blog Article

Trabekulektomia polega na chirurgicznym usunięciu części niedrożnego beleczkowania oraz utworzeniu drogi przepływu cieczy wodnistej.

Prawidłowe tarcze nerwu wzrokowego mają u różnych osób różną wielkość. Zdarzają się niekiedy tarcze szczególnie duże, które mogą swoim wyglądem przypominać obraz przedstawiony na ryc.

Z kolei obiektywna, obrazowo udokumentowana kontrola skuteczności podjętego leczenia, wykonywana one–two razy w roku tą samą metodą i tym samym aparatem, którym było wykonane badanie diagnostyczne, stanowi podstawę do kontynuacji lub modyfikacji leczenia.

Jeżeli chodzi o beta-blokery ostatnia dawka powinna być przyjęta co najmniej dwie godziny przed snem. Inhibitory anhydrazy węglanowej i sympatykomimetyki: ich działanie podobne jest do beta-blokerów, tak samo zmniejszają ilość cieczy wodnistej i zmniejszają ciśnienie w oku. Zobacz też: Prostaglandyny i ich zastosowanie w medycynie

Ubytek w polu widzenia nazywamy mroczkiem. Jeżeli nie są odbierane nawet najmocniejsze bodźce, mówimy o mroczku bezwzględnym. Jeżeli są odbierane tylko niektóre bodźce jest to mroczek względny. W miarę trwania choroby dochodzi do poszerzania istniejących mroczków.

Nie tylko odpowiednie leczenie jest istotne w click here zapobieganiu napadom jaskry i hamowaniu jej postępu. Znaczenie ma również prowadzony tryb życia. Odpowiednio leczona jaskra nie niesie ze sobą jednak żadnych ograniczeń. Warto oczywiście zadbać o ogólny stan organizmu poprzez:

Występują jaskrze zanik poszczególnych pęczków włókien nerwowych powoduje utratę części postrzeganego obrazu – w ten sposób powstają ubytki w polu widzenia. put upępujące obumieranie włókien nerwowych siatkówki prowadzi do stopniowego poszerzania się tych ubytków, a w końcu do całkowitej utraty widzenia przez chore oko.

Należy jednak pamiętać, iż jednorazowe badanie obrazowe dna oka, mimo dużej precyzji wykonanych przez nie pomiarów, nie stanowią similar w sobie podstawy do rozpoznania lub wykluczenia jaskry. Rozpoznanie jaskry, równoznaczne z podjęciem leczenia stosownego do jej typu, może postawić jedynie lekarz okulista na podstawie wyników wszystkich badań wymaganych w procedurze diagnostyki.

Jaskra jest chorobą, która pogarsza wzrok pacjenta. W przebiegu choroby nerw wzrokowy ulega stopniowemu uszkodzeniu, co sprawia, że problemy ze wzrokiem pogarszają się i mogą doprowadzić nawet do ślepoty. Jak przebiega proces widzenia osoby z jaskrą?

Jaskra uszkadza nerw wzrokowy, co jest działaniem nieodwracalnym. Wywołana jest wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Przyczyny rozwoju choroby mogą być różne. Jedną z nich jest zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Wskazuje się określone grupy pacjentów, u których występuje znacznie wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na jaskrę, w tym osoby zmagające się z cukrzycą, miażdżycą lub hiperlipidemią.

Środki hiperosmotyczne – (glicerol, izosorbid, mannitol) – działają przez wytworzenie gradientu osmotycznego. Przejście wody z ciała szklistego do krwi powoduje zmniejszanie tego gradientu i tym samym obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Leczenie chirurgiczne jest ostatecznością i polega na umożliwieniu wypływu cieczy wodnistej z przedniej komory oka. Nie należy stosować kropli do oczu więcej niż raz albo dwa razy dziennie, ponieważ mają one długotrwałe działanie. Do grupy leków przeciwjaskrowych zaliczamy:

Do badań podstawowych w jaskrze należy perymetria, czyli badanie pola widzenia. Wykonuje się je różnego typu perymetrami, wykorzystując programy komputerowe przeznaczone do badania jaskry. Obejmują 1 precyzyjną analizą pole widzenia w obszarze 30° od centrum.

Report this page